Сценарии мероприятие по английскому школе. Сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку на тему "праздник рождества" с презентацией

Внеклассное мероприятие по английскому языку

для 5 класса

по теме «В стране « Englishland »

Цель: повышение интереса учащихся к изучению иностранного языка и стране изучаемого языка.

Задачи:
1 .Образовательные:
Расширить лексический запас учащихся;
Расширить лингвистический кругозор и эрудицию учащихся;

2. Практические:
Активизировать и закрепить лексику по изученным лексико-грамматическим разделам темам
Выявить уровень знаний, умений и навыков по пройденным темам;
3.
Развивающие:
Развивать языковую догадку, внимание и логическое мышление;
4.
Воспитательные:
Воспитывать умение работать в команде;
Воспитывать чувство взаимопомощи;
Воспитывать уважительное отношение к соперникам;
Воспитывать культуру общения.

Ход мероприятия:
I .Организационный момент. (3-4 минуты )
- Good afternoon, boys and girls! Welcome to our country called English Land ”.

Дорогие друзья! Мы рады приветствовать вас в нашей увлекательной стране English Land . Во время вашего путешествия вам предстоит показать свои знания английского языка, преодолеть множество преград и, возможно, сделать массу открытий. Надеемся, что ваше путешествие будет интересным и увлекательным. С вами всегда будут ваши верные помощники (представление ведущих), а также строгое, но справедливое жюри. Позвольте мне их представить: (представление членов жюри)

C егодня 2 команды пятиклассников будут бороться за звание победителей.

By the way,

Do you like English?

Do you know many English words?

Do you want to be winners?

Great! Now let’s start!

Итак , мы начинаем !

Contest 1.

«Introduction» (4-5 минут )

The first task is to introduce your team.

Tell us your

    Name

    Age

    Favourite school subjects

    Hobbies

Представить команду должен 1 человек. Это либо капитан, либо любой из членов команды. Максимальный балл за « Introduction » - 5. Время на подготовку – 2 минуты

Contest 2.

« Tongue Twisters » (4-5 минут)

А пока команды готовятся представить себя, мы почитаем скороговорки на английском языке. Максимальный бал за конкурс - 5 (приглашаются по 1 желающему от каждой команды.))

Сейчас мы медленно прочитаем скороговорку, а вы должны их произнести правильно и как можно быстрее)

Robert Rowley rolled a round roll round,

A round roll Robert Rowley rolled round;

Where rolled the round roll

Robert Rowley rolled round?

2. Swan swam over the sea

Swan swam over the sea,

Swim, Swan, swim;

Swan swam back again,

Well swum, Swan.

T: Well done. Now let’s listen to our teams.

Давайте послушаем, как наши команды представят себя.

Good of you! Are the jury ready to announce the results of the 2 contests?

(жюри оглашает результаты двух первых конкурсов)

Contest 3

Magic 5”

Our next contest is called Magic 5.Your task is to write down 5 words in each column: Food, Weather, Family, Animals, Holidays.

В каждую из 5колонок вам необходимо записать по 5 слова на заданную тему.

За каждое правильное слово команда получает балл. Итого – 25 баллов максимум. На выполнение задания вам даётся 5 минут .

Ready, steady, go!!!

Contest 4

«Grammar Contest»

Я вижу, вы – не ленивые ученики и действительно знаете много слов. А вот наш следующий конкурс называется «Грамматический конкурс». Вы получите карточку с предложениями, в которых есть ошибки. Вам необходимо исправить все ошибки и записать предложения правильно. Максимальное количество баллов – 7.У вас есть 4 минуты .

Relaxation :

Пока наше уважаемое жюри оценивает вашу работу, мы предлагаем вам игру "Simon Says". Правила игры таковы:
Вы становитесь в круг. Ведущий говорит такую фразу: “Simon says:“Stand up (Sit down, Run, Touch your nose, Jump, Swim, и т.п)" и сопровождает слова движениями, имитирующими названные действия. Вы должны выполнять команды, только если перед ними есть вступительная фраза “Simon says”. Невнимательные выбывают из игры .

Now we are asking the jury to announce the results of the 2 contests

Contest 5

«Quiz» (7 минут )

Our next contest is Quiz.

Ребята, давайте посмотрим, хорошо ли вы знаете историю и культуру Великобритании. Вы гоовы ответить на наши вопросы?

Вопросы викторины:

    Кто сидел во главе рыцарского "круглого стола"? (Король Артур).

    Переведите на английский язык слово «чудовище» (monster).

    Обиталище легендарного чудовища в Шотландии. (Озеро Лох-Несс).

    Во что играют на знаменитом Уимблдонском турнире? (В теннис).

    Первый английский король. (Альфред Великий).

    В какой праздник в Шотландии заходящие в дом гости несут в руках кусочек угля? (1 января, уголь приносит удачу).

    Как зовут святого покровителя влюбленных? (Валентин).

    Из каких блюд состоит традиционный рождественский ланч? (Жареная индейка, рождественский пудинг).

    Главный овощ праздника Хэллоуин (тыква).

    Назовите самых популярных животных Великобритании. (Кошки, собаки, лошади).

    Какие два университета проводят ежегодные и очень популярные в Британии состязания по гребле? (Кембридж, Оксфорд).

    Официальная резиденция британской королевской семьи в Лондоне. (Букингемский дворец).

    Как звучит полное название страны, язык которой вы изучаете? (Соединённое Королевство Великобритании и Северной Ирландии)

    Что является денежной единицей Соединённого Королевства? (фунт стерлингов)

Замечательно! Оказывается, вы столько всего знаете о Великобритании.

Итак, каков счёт наших команд по итогам 5 конкурса?

Конкурсы 6и 7 проводятся одновременно

Contest 6.

Конкурс капитанов “ Who is the best interpreter ?”

Our next contest is «The Battle of the Captains. “Who is the best interpreter?” »

Дорогие капитаны, этот конкурс – для вас! Сейчас каждый из вас получит текст шуточного стихотворения на английском языке. Ваша задача – перевести его на английский язык. Не забудьте, что ваш русский перевод должен сохранить стихотворную форму и отразить основную мысль оригинала. Время для выполнения перевода – 5 минут. Максимальное количество баллов – 5.

Contest 7.

English Idioms

А пока капитаны заняты творческой работой, нам предстоит не менее сложное дело.

Вы будете соревноваться в знании английских пословиц. Каждая команда получит разрезные карточки с пословицами. Необходимо правильно собрать пословицы и поговорки из 2 частей и приклеить их на лист бумаги. Время на выполнение задания - 5 минут . Максимальное количество баллов – 10.

Now, the jury will check your work and we’ll listen to our captains.

Ну, что же, давайте посмотрим, какие стихи получились у наших капитанов. (капитаны по очереди зачитывают стихи)

Contest 8. (3 минуты)

Riddles

А пока жюри подводит итоги, мы с вами будем отгадывать загадки и зарабатывать очки для своей команды.

We have legs but cannot walk

(Tables and chairs)

Clean, but not water,
White, but not snow,
Sweet, but not ice-cream,
What is it?

(Sugar)

I live on a farm.

I am pink.

I have a little tail.

My nose is called a snout.

And I say “Oink, oink”.

I am ….

( а pig)

What goes up when the rain comes down?

(Umbrella)

Name a long, thin fruit that
starts with “B”.
It is yellow on the outside and
white and soft on the inside.
Monkeys like to eat it.

(Banana)

Подведение итогов. Награждение победителей

Are the jury ready to announce the results of the contests? (жюри оглашает результаты 2 последних конкурсов и подводит итоги игры)

    Thank you for the game. Thanks to our jury for their work. We hope you’ve enjoyed the game. Good bye!

Презентация может быть использована для внеклассной работы по английскому языку на любом этапе изучения темы "Продукты питания".УМК любой.Презентация выполнена в технике "Анимированная раскраска", что делает работу с презентацией очень увлекательной.

Викторина «Добро пожаловать в Австралию» предназначена для развития познавательных способностей учащихся, а также для поддержания интереса к предмету «Английский язык». Кроме того, Любое соревнование на уроке помогает мотивировать учеников и делает урок интереснее, а участников соревнования — активнее. Также важно, что ученики пытаются ответить даже на те вопросы, точного ответа на которые они не знают. Правильная догадка обеспечит более прочное запоминание материала. Викторина рассчитана для учащихся 10 классов общеобразовательных школ.

мероприятие разработано на основе известной игры "КТО ХОЧЕТ СТАТЬ МИЛЛИОНЕРОМ?". направлено на повторение фонетического, лексического, грамматического материала. может проводиться как для команд, так и для индивидуального первенства.

Целевая аудитория: для 3 класса

Цель данного мероприятия:повторить и закрепить лексику по теме «Продукты».
Задачи:
1. Тренировка орфографических навыков.
2. Активизация английских букв и звуков.
3. Научить детей видеть результаты коллективной деятельности.
4. Развитие способности работать в группе.
Работа включает 8 конкурсов: "Разминка", "Договорки", "Знаете ли вы названия продуктов?", "Цепочки слов", "Цветочки и пчелки" (фонетический конкурс), "Расшифруй названия продуктов" (орфография), "Найди полку в магазине", "Распредели продукты по магазинам". Имеются приложения к 3 конкурсам. Работу можно использовать при повторении темы "Продукты" или во время проведения недели английского языка.

Целевая аудитория: для 3 класса

Цель: систематизация знаний учащихся по теме "Праздники ”.
Задачи:
Практическая:
актуализация лексических и фонетических навыков с целью извлечения конкретной информации;
Развивающая:
развивать творческую фантазию и инициативу в осуществлении иноязычной речевой деятельности, а также развивать познавательные интересы учащихся.


Целевая аудитория: для 3 класса

Мастер- класс по теме: «Праздники Германии- День Святого Мартина».
Задачи:

Образовательная: расширение кругозора учащихся.

Развивающая: развитие познавательной активности и творческих способностей учащихся, формирование мотивации к изучению немецкого языка и умений использовать полученную информацию в новой коммуникативной ситуации.

Воспитательная: развитие интереса к культуре и традициям других народов.

Оборудование: коробка,цветная бумага,фольга,ножницы,клей,проволока,свечка плавающая.


Целевая аудитория: для 3 класса

Целью данного внеклассного мероприятия является актуализация полученных знаний по темам " История Олимпийских игр” и «Национальные виды спорта Великобритании и США».
Задачи которые ставятся перед учителем направлены на повторение изученного страноведческого материала об истории олимпийских игр, о национальных видах спорта Великобритании и США. А также: научить переносить полученные знания в новую ситуацию общения, способствовать повышению мотивации к изучению иностранного языка,формировать чувство организованности, уважения к сопернику, умения работать в команде.
Мероприятие проводится в форме викторины и построено на мультимедийной презентации с тематическими вопросами. может использоваться в рамках недели английского языка в школе работающей по УМК В.П.Кузовлева


Целевая аудитория: для 8 класса

Предлагается презентация и сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку в форме командного конкурса-игры "Своя игра" по теме "Страноведение: Великобритания". Материал дается на русском языке, предназначен для учащихся старших классов, оптимально - 9-10 классы. Имеет цель активизировать и расширить знания истории, культуры, традиций страны изучаемого языка - Великобритании.Подходит в качестве завершающего урока или мероприятия для декады английского языка.


Целевая аудитория: для 9 класса

Мероприятие проводится учащимися 10 класса для учащихся 9-10 классов. Мероприятие включает себя презентацию (на 25-30 минут) и диспут (время неограниченно). Презентация позволит: 1.ознакомить учащихся с основными моментами биографии У.Шекспира, 2 английским театром "Глобус 17 века, 3 некоторыми сонетами У.Шекспира как на языке оригинала, так и в переводах известных поэтом Б.Пастернака и С.Маршака,4 творчеством поэтов, вдохновлённых У.Шекспиром, А.Ахматоой и Д.Самойловым, 5 попытаться в дискуссии найти ответы на вечные вопросы: "Быть или не быть?" , "Любить или покориться обстоятельствам".


Целевая аудитория: для 10 класса

Целевая аудитория: для 10 класса

Внеклассное мероприятие по английскому языку в 7-8 классах

«A story of one tradition, or 5 o’clock tea»


Трофимова Юлия Николаевна, учитель английского языка МКОУ "Медвежьегорская СОШ№1", Республика Карелия
Форма проведения: учебно-познавательная игра
Форма организации: групповая (команды по 5-6 человек)
Оснащение: компьютер и мультимедийный проектор, раздаточные материалы, аудио - и видеозаписи; чайный сервиз, салфетки и муляжи продуктов питания.
Цель: обобщение лингвострановедческих знаний учащихся, полученных на уроках английского языка и актуализация новых знаний.
Задачи:
1. Образовательные:
1.совершенствование умений и навыков практического владения английским языком по следующим видам речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение;
2.совершенствование лексико-грамматических навыков
2. Развивающие:
1.Развитие и тренировка внимания, памяти, мышления.
2.Расширение общего кругозора
3.Развитие умение работать в коллективе и принимать совместное решение.
4.Развивать положительные личностные качества (ответственность, доброжелательность, чувство взаимопомощи).
3.Воспитательные:
1.Воспитание интереса к изучению предмета.
2.Воспитание уважения к культуре своей страны и стран изучаемого языка.

Этапы игры:
1. Ознакомительный этап (история возникновения традиции)
2. Как приготовить настоящий английский чай?
3. Пословицы и фразеологизмы о чае
4. Чайный этикет в Англии
5. Песня про чай
6. Викторина
7. Заключение (рефлексия, подведение итогов)

Ход мероприятия

1 этап -Ознакомительный

(1-2 слайд) - Hello, boys and girls! Do you like drinking tea? The English really do. Today you will learn some new interesting facts about one of the distinctive English traditions, called afternoon tea, or 5 o"clock tea. Let’s watch a video. (Учащиеся смотрят фрагмент видео "Five o"clock tea at Brown"s Hotel London")
(3 слайд) - Do you have any idea why Englishmen drink tea at exactly this time of the day?

(4-6 слайд) -This tradition dates back to 1840 and appeared thanks to Anna Maria Stanhope, Duchess of Bedford, who was the maid of honor of Queen Victoria. The fact is that during the 18th century a supper was put off for a later time until the beginning of the 19th century, and it ended up to be served at 7 and 8.30 pm. The additional meal between breakfast and dinner was lunch. But there was no other meal for a long period of time before supper that people felt very hungry.


Duchess of Bedford began to suffer from "bad feeling" in the stomach about 4:00 pm , that’s why she used to order her servants to bring her a tray with tea, bread and butter. Anna appreciated the feeling of comfort, so she began to experience such a "refreshment" every day and it became her habit. She began to invite friends to join her at about 5 o"clock in the afternoon in her chambers in Bivver Castle to share tea with her. Back in London, the Duchess continued the tradition, and soon the other ladies had such tea-drinking as a regular practice.
Thus afternoon tea party was a social event. Ladies of high society had guests in the living room between 4 and 5 o"clock. They exchanged gossip, planned the evening and met new people. Sometimes a lady came just for 10-15 minutes, as she wanted to visit some of these “teas”. Different tea cakes, cookies, sandwiches and fruit were served for tea-time. Besides tea, guests could enjoy coffee, wine, sherry or champagne.(На слайдах 4-6 изображения светских чаепитий)


(7-8 слайд) - Modern pace of life has changed the traditions and lifestyles of many Englishmen, but no matter how busy they are, the British are trying to find time for something to drink tea with a slice of pie. The traditional afternoon tea offers a variety of sandwiches (mandatory are thinly sliced cucumber sandwiches (finger sandwiches), and various cakes and buns (scones).

2 этап - Составление инструкции по приготовлению чая

(9-10 слайд) - Do you know how to make traditional English cream tea? Your task is to put the actions in the right order to make a recipe. (Кто быстрее из команд составит инструкцию по приготовлению чая из предложенных действий)
Ответ:

3 этап - Нахождение соответствий между английскими фразеологизмами о чае и их русскими эквивалентами

(11 слайд) - Match the idioms to their meanings in Russian (Кто быстрее из команд найдет соответствия)


Ответ:
be not somebody’s cup of tea - не по душе;
take tea with somebody - вести дела,иметь с кем-либо деловые отношения
not… for all the tea in China - ни за что на свете (ни за какие коврижки)
a storm in a teacup - буря в стакане
be as good as a chocolate teapot - иметь мало толку (как с козла молока)
read the tea leaves - предсказывать наобум (гадать на кофейной гуще)

4 этап - Просмотр фильма о чайном этикете в Англии

Watch a video about tea etiquette in England. Make notes. After that you will have to show us how to behave at the table while drinking tea using the equipment given. (Учащиеся смотрят видео "English Cream Tea Etiquette". После просмотра фильма вызывается по одному из членов команд, чтобы продемонстрировать правила этикета. Оценивается правильность выполнения задания)


5 этап - Песня про чай

(12-13 слайд) - Now you will listen to the song called "English Tea" of a well-known English singer Paul MacCartney. Your task it to complete the lyrics of the song with the missing words given above. (Командам раздаются тексты первого куплета и припева песни с пропусками. После прослушивания песни оценивается, кто быстрее и правильно заполнил все пропуски в тексте)
Ответ:
Would you care to sit with me
For a cup of English tea?
Very twee, very me
Any sunny morning
What a pleasure it would be
Chatting so delightfully
Nanny bakes fairy cakes
Every Sunday morning
Miles of miles of English garden
Stretching past the willow tree
Lines of hollyhocks and roses
Listen most attentively

Let’s sing along! (Все вместе поют песню)

6 этап - Викторина


Answer the questions choosing one of the variants
(Команды получают листы с вопросами множественного выбора. Первая ответившая команда получает дополнительный балл за скорость. Далее засчитываются правильные ответы у каждой команды)
Ответы:
1. What time does the tradition date back to?
A.1740
B.1840
C.1814
2 Anna Maria Stanhope was a
A.Duchess of Setford
B.Duchess of Redford
C.Duchess of Bedford
3. During afternoon tea parties in the Victorian times ladies ..
A.exchanged gossip, planned the evening and met people
B.talked with each other, watched TV and had fun
C.drank tea, shared gossips and danced
4. How are thinly sliced sandwiches called?
A.thin sandwiches
B.fine sandwiches
C.finger sandwiches
5. What is a scone?
A.a piece of bread
B.a bun
  1. Развивать творческую фантазию, инициативу в осуществлении иноязычной речевой
    деятельности.
  2. Развивать межпредметную связь (с историей) и познавательные интересы учащихся.
  • Образовательные:
  1. Провести практику речевой деятельности.
  2. Обобщить знания лексики по теме "День Благодарения".
  • Воспитательные:
  1. Воспитывать уважение к истории США.
  2. Воспитывать у учащихся чувство прекрасного.

Сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку.

I. Звучит песня "Over the River"

Учащиеся поют и танцуют под музыку песни.

II. Ведущие в костюмах индейца и пилигрима начинают праздник.

The Indian. Ladies and gentlemen ! I"m Chingachguk-the – Sharp-Claw. I"m glad to welcome you at this place today.

The Pilgrim. I"m a newcomer. I"m one of the Pilgrims who came to America from New England. I"m glad to welcome you to our party devoted to Thanksgiving Day.

The Indian. But do you know what kind of holiday it is.

The Pilgrim. I hope today you"ll get as much interesting information about Thanksgiving Day as possible. What is the key word of this holiday?

Учащиеся читают стихотворение о том, что обозначает каждая буква в слове Thanks.

Т for time to be together, turkey, talk, and tangy weather.
H for harvest stored away, home, and hearth, and holiday.
A for autumn"s frosty art, and abundance in the heart.
N for neighbours, and October, nice things, new things lo remember.
К for kitchen, kettles" croon, kith and kin expected soon.
S for sizzles, sights, and sounds, and something special that abounds.

(Каждая буква по очереди прикрепляется к доске )

The Indian. Now we"ll sing songs, play games, recite poems and have a lot of contests.

The Pilgrim. Let"s divide into two teams: The Indians and The Pilgrims.

The Pilgrim. Take the card and you will see the name of your team. (Из корзины вытаскивают эмблемы с названиями команд. )

Contest № 1

The Pilgrim. It" time to listen to the boys and girls who wants to share information about the history of this nice holiday.

The Indian. Listen to them attentively! Then you will answer the following questions.

(На экране появляются вопросы. )

Questions:

  1. When was the first Thanksgiving Day celebrated?
  2. What did the Pilgrims sail fro England for?
  3. What was the name of the ship?
  4. What did the native Indians teach the Pilgrims?
  5. How many Pilgrims were there in the ship?
  6. Why did the Pilgrims invite their Indian friends for the feast?
  7. What was the menu of the feast?
  8. When is Thanksgiving Day celebrated in the USA?

Используя компьютерную презентацию, двое ребят рассказывают об истории возникновения этого праздника.

Thanksgiving Day

There is one day a year in America when all people stay home with their family and eat a big dinner.This is Thanksgiving Day .The Pilgrims celebrated the first Thanksgiving day in autumn 1621.They sailed to America from Plymouth, England in September,1620.Their voyage took 3 month. They came to America for religious freedom. The name of their ship was the Mayflower. They landed in December, 1620. There were more than 1 hundren people.

There were people living in America before the Pilgrims arrived.These people were the Native American Indians.They hunted, fisher and farmed to survive.The Pilgrims" first winter was very difficult. They had arrived too late to grow any crops. Without fresh food half of the Pilgrims died. The following spring the Indians taught the Pilgrims how to plant, fish, hunt and survive in America, to grow corn, pumpkins and use cranberries.

The crops did well and in the fall of 1621 the Pilgrims had a great harvest. They were thankful and decided to celebrate it with a Thanksgiving feast. They prepared a big dinner of turkey, corn, beans and pumpkins. They invited their Indian friends to share this three day feast. The Indians brought their food to the feast, too.

American still celebrate Thanksgiving day in the fall. It is celebrated on the last Thursday of November. Turkey is still the main dish and pumpkin pie and cranberry pie are the most popular desserts.

American children look forward to spend their Thanksgiving day with their grandparents. Listen to the poem "Over the river" written by L.M. Child in 1860. It is still popular with the children.

Thanksgiving day is associated with certain symbols and foods. Turkey is a part of the traditional Thanksgiving dinner, as well as pumpkin pie and cranberries. The Horn of Plenty is a familiar Thanksgiving symbol. It reminds us that our food comes from the earth. Indian corn is used as a decoration.People usually go to church in the morning or in the afternoon. Try an old Thanksgiving ritual this year. Start your meal with joyful noise of Thanksgiving. All people give thanks for the good things that they have.

The Indian . Will you answer the questions?

The Pilgrim . We need one participant from each team.

The Indian . We"ll see who will land America the first.

На доске карта Америки и два кораблика для каждого участника. Отвечая на вопрос правильно, они передвигают корабль. Чей корабль достигнет Америки первым, та команда побеждает.

The Pilgrim . You are both the winners. You get a corn into your basket.

Contest № 2

The Pilgrim . Children! Do you know the symbols of Thanksgiving Day? The Indian- Let us play auction "The symbols of Thanksgiving Day".

(Играют в аукцион “ Кто знает больше слов, связанных с Днем Благодарения”. )

Contest № 3

The Pilgrim . You know that the most popular Thanksgiving dish is a stuffed turkey. Our next contest is called "Stuffed turkey" .

The Indian . Try to stuff these turkeys with as many words associated with Thanksgiving Day as possible. You have only one minute.

Участники обеих команд фаршируют свою индейку словами, которые ассоциируются с Днем Благодарения. Побеждает команда, написавшая наибольшее количество слов.

Пока подсчитываются результаты конкурса ребята представляют свои литературные переводы стихотворения Thanksgiving .

Thanksgiving.

Thank you for all my hands can hold
– apples red and
melons old,
yellow corn both ripe and sweet,
peas and beans so good to eat!
Thank you for all my eyes can see
Lovely sunlight, field and
tree,
white cloud – boats in sea-deep sky
and butterfly
Thank you for all my ears can hear –
birds song echoing far and near,
songs of little stream, big sea,
cricket, bullfrog, duck and bee!

Детские переводы стихотворения

Спасибо тебе
За то, что в руках я несу
Яблоки, клюкву, что нашел я в лесу.
Желтые, сладкие зерна попкорн,
Зеленый горошек и помидор.
Спасибо тебе
За то, что я вижу вокруг
И солнечный свет, и творение рук,
Поля и сады, облака и моря,
Животных и рыб, в лесу глухаря
Спасибо тебе
За все, что я слышу:
И пение птиц, себе строящих крышу,
И эхо в лесу, и журчанье ручья,
За все, чему радуюсь я.

Благодарю тебя за то,
Что вкусный спелый яркий плод
Могу держать в руках своих
И наслаждаться вкусом их.
За яблоки, за груши и за дыни,
Горох, фасоль и сладость кукурузы
За сочные и сладкие арбузы
Большое говорю тебе спасибо!
Благодарю тебя за то,
Что ничего прекрасней нету,
Чем музыка дождя и света
И на рассвете моря песнь.
За пенье тех чудесных птиц,
За щебетание синиц.
И за журчанье ручейка –
Ведь эта песня так легка.

Contest № 4

The Pilgrim . Look at the screen. Complete the following sentences.

The Indian . We need one player from each team.

Участники конкурса должны закончить предложение, которое появляется на экране.

  1. We can"t imagine Thanksgiving Day without....
  2. I"d like to try...
  3. The most popular symbol of Thanksgiving Day is....
  4. Thanksgiving is time to decorate....
  5. Thanksgiving Day is associated with....
  6. Thanksgiving is a day when people send....

Contest № 5

The Pilgrim . Let"s have a guessing fun.

The Indian . You should take a fruit or a vegetable from the basket with closed eyes and guess its name.

The Indian . Children! Do you like fruits and vegetables? What is your favorite fruit?

The Pilgrim . Why not to sing a funny song "I like bananas" .

Contest № 6

The Pilgrim . Work in groups and make up a short story about Thanksgiving Day Customs.

The Indian . Use these words and expressions. You have only 3 minutes.

  • Custom of praying
  • Custom of decorating
  • Is associated with
  • Is time to...
  • Thank for
  • blessings
  • grace
  • wreaths
  • light lamps
  • custom of family dinner
  • custom of sending messages
  • warm wishes
  • thankful
  • the nearest and dearest
  • is held (проводится)
  • feast
  • Thanksgiving menu
  • Consists of
  • Stuffed turkey

The Pilgrim . Our boys are ready to tell you some amazing facts connected with Thanks giving Day.

Мальчики представляют компьютерную презентацию "Amazing Facts"

Contest № 7

The Pilgrim . Why not to show the Parade of Thanksgiving Symbols.

The Pilgrim . Our boys are ready to tell you some amazmg facts connected with Thanks giving Day.

Ребята представляют изготовленные ими символы Дня Благодарения.

Cornucopia

Cornucopia is the most common symbol of a harvest festival.

A horn shaped container , it is filled with abundance of the Earth"s harvest. It is also known as the horn of plenty. The traditional cornucopia was a curved goat"s horn filled with fruits and grains.

Thanksgiving is a time to decorate homes, stores, schools, with various symbols. One of them is a wreath of dried flowers and vegetables. To my mind it"s a very nice decoration .

Thanksgiving Card

Thanksgiving is a day when people send loving messages and warm wishes to their relatives, colleagues and the nearest and dearest.

Apple Pie

It goes without saying that apple, pumpkin and cranberry pies are the most popular desserts in the feast. You can see an apple pie. I baked it with pleasure and love. Will you try it? I hope it is yummy.

Contest № 8

The Pilgrim . On Thanksgiving Day all people give thanks for the good things that they have.

The Indian . What are you thankful for?

The Pilgrim . Let"s make our Thankful Tree!

Учащиеся по очереди выходят и прикрепляют к стволу нарисованного дерева листок в форме их ладошки со словами благодарности.

Муниципальное казенное общеобразовательное учреждение

«Средняя общеобразовательная школа №17»

HELLO ENGLISH

(Внеклассное мероприятие во 2-10 классах, в рамках

декады английского языка)

Учитель: Хуцинова М.М.

C1: Good afternoon our dear guests. We are glad to see you very much. Today is a very special day – we are going to Wonderland. As you know any trip to any country is connected with getting acquaintance to its language, culture and history. You have just seen the rising stars of Wonderland and they welcomed you to our country. Do you want to see what is going on here? Let s know .

Выходят ученики 2-го класса

1) Я уже учу английский,

Этим я уже горжусь.

И сегодня всем, что знаю

Я с друзьями поделюсь.

Бабушку зову я Grany ,

Маму- Mummy

Папу- Dad

Брата называю- Brother

Он доволен -He is glad!

2) Прибежала кукла- doll

Отобрали мячик- ball

Кто забрал?

Мальчишки- boys

Унесли игрушки- toys

Вмиг найду я забияк

Все верните !

Bring them back!

3) B друг я вижу

Мышка- mouse

Забежала в домик – house

Увидала кошку- cat

И нырнула в шапку- hat

4) Я хочу вам рассказать

Как животных называть

Ослик по-английски – donkey

Обезьянка в рифму- monkey

Кошка – cat

Собака- dog

А лягушка просто- frog

C1: As Farida has told us about the animals of Wonderland, will we go to the zoo?

( Выходят ученики 2-ого класса в шапочках животных)

1)

I am a dog.

I am clever, strong and quick.

My name is Spot.

His name is Nick.

I am nice. I am gay.

We play together every day.

2)

Look up there

And you will see

The monkeys swinging

From the tree

I like the way

They jump and flee

Now,do they want

Some nuts frome me?

3)

Once I saw a litlle bird

Come hop hop hop hop

I cried to bird

Will you stop stop stop

4)

The litlee green frog

Jumps on a log,

Takes off its cloak

And begins to cloak

5)

I am a lion R-R-R

My name is Clied

My jaws are fig and wide

6)

I am a little pussy

And my coat is grey

I live with my friend

And we like to play

C1: The animals which can speak? It is very interesting. How clever you are! Oh look straight on course. There is a bay of surprises there. Let’s go. Perhaps there will be something interesting for us? Do you like surprises?

Песня .Яхтонигова Камилла

C1: How wonderful it is! Thank you very much. I can see one strange little house far away. Is it three bear’s house?

Сказка “ Three bears ” 3-ий и 2-ой класс. .

Characters:

Father Bear

Mother Bear

Baby Bear

A Little Girl

I сцена

(Три медведя сидят за столом, они собираются есть кашу.)

Mother Bear: “Take your plate, Father!”

Father Bear: “Thank you, dear!”

Mother Bear: “Take your little plate, Baby Bear!”

Baby Bear: “Thank you, Mummy dear… Mother, it is too hot!”

Father Bear: “Then let us go for a walk.”

(Медведи выходят из комнаты)

II сцена

(Заходит маленькая девочка и оглядывается по сторонам.)

A Little Girl: “Whose room can it be? (Смотрит на стол.) I am hungry . (Садится за стол и пробует кашу. Дальше пересаживается с места на место.) Oh, this porridge is too hot for me!... Oh, this porridge is too cold for me!... This porridge is just right for me.

(Слышен приближающийся топот медведей. Девочка прячется за маленькую кроватку.)

III сцена

(Медведи входят в комнату и садятся на свои места)

Father Bear: “My plate is not full!”

Mother Bear: “My plate is not full either!”

Baby Bear: “And my plate is empty. (Оглядывается по сторонам)

Oh, and who is this? A little girl!”

Father Bear: “Let us catch her up!”

Mother Bear: “Let us eat her up!”

Baby Bear: “Yes, yes, let us eat her up!”

Little Girl: “No, you won’t.” (Девочка убегает)

(Медведи пытаются поймать её, но спотыкаются и падают)

Mother Bear: “It is your fault, Father! You fell and I fell, too!”

Baby Bear: “And I fell because you fell!”

All together ( качая головой ): “And the Little Girl has run away. Oh! Oh! Oh!”

The End

C1: And now let’s look in the windows of the Music Theatre of Wonderland. Who is singing there?

Песня Яхтонигова Камилла

C1: That’s great! Look! Is it the Snow White in the forest? And where are the dwarfs?

Сказка “ The Snow White and 7 dwarfs”

Сценарий спектакля «Белоснежка и семь гномов»

На сцене стол и два стула. Сбоку стенд с изображением замка.

Выходит рассказчик .

Story-teller: Once upon a time, in a faraway land there lived a pretty girl. Her name was

Snow White. Her father, the king, married again, and his new wife hated the girl a lot.

The stepmother thought that she was the most beautiful woman in the kingdom and always

asked her magical mirror about it.


    Музыка. Выходит Белоснежка. Она ставит чайник и чашки на стол, затем


начинает подметать пол. Останавливается, вытирает пот со лба.

Snow White: Oh, I am so unhappy. My stepmother hates me. My father has forgotten m е Perhaps some day a prince will come and take me away from the palace!

(садится в углу на стул, вышивает)


    Грозная музыка. Входит мачеха. Садится за стол, берет в руки зеркало, смотрится


в него. Белоснежка вскакивает, наливает мачехе чай, подает, кланяется, садится

опять в уголок на стул и продолжает вышивать.

Stepmother: Oh, how happy I am! I have married the king and I am the queen now. How beautiful I am! Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of us all?

Mirror ( голос за кадром ): You are very beautiful, but Snow White is more beautiful.

Stepmother ( зло ): Dirty glass! I’ll break you into pieces! Oh, Snow White, how I hate you!

( Белоснежка от испуга вскакивает , роняет вышивку )

You won’t live in the palace any more! Go to the forest and let wild animals kill you!

    Грозная музыка. Мачеха уходит.

Snow White ( грустно ): What shall I do? I must go to the forest. Nobody can help me. How unhappy I am! (уходит).


    Смена декораций. Сцена в лесу. На сцене стол и лавка. На стенде рисунок домика

в лесу . Выходит рассказчик .

Story-teller: So, our Snow White left the palace and went to the forest. She was very, very unhappy. There was dark and cold in the forest. Snow White got frightened very much.

Suddenly she saw a small house. Seven dwarfs lived there.

Snow White: Oh, how it is dark here and nobody around! What shall I do? Where shall I

sleep when night comes? ( видит домик ) Oh, what a nice little cottage! It looks like a toy.

Who lives there? ( стучит в дверь ) Is anybody here? May I come in? (заходит ) Oh, dust everywhere! The plates are dirty. I must clean everything here. (музыка. Белоснежка протирает посуду на столе, подметает пол) I’m so tired! I’ll just lie down on this little bed (ложится на лавку , засыпает )

    Музыка. Входят гномы.

1 гном ( настороженно ): Hush! There’s somebody in here!

2 гном ( испуганно ): It’s a burglar!

3 гном ( подбегая к столу и разглядывая тарелки ): But nothing is missing!

4 гном : May be it’s a monster?

( все гномы ахают хором от испуга )

5 гном : I’m afraid of it!

6 гном : But we must know who is there!

7 гном : Look! Look! It’s a girl! She is sleeping.

( гномы обступают спящую Белоснежку , рассматривают ее )

1 гном : How beautiful she is!

2 гном : Her face is white as snow.

3 гном : Wak е up, wake up, please! (трясет ее за плечо)

Snow White: (просыпается, потягивается, видит гномов) Изумленно: Oh, my! You are dwarfs!

гномы хором : And who are you?

Snow White: I’m Snow White. May I stay here? I can keep the house for you. I can do many things. I can cook tasty food, bake bread and clean the house.

Гномы ( хором , радостно хлопая в ладоши ): Tasty food!

4 гном : You are a very good girl! You can stay with us!

Snow White: Thank you, dear friends! I suppose you are hungry. Would you like me to cook meat soup, fish and potatoes, tea and cookies for you?

Гномы хором : Oh, meat soup, fish and potatoes, tea and cookies!

Snow White: Your dinner will be ready soon.

5 гном : Thank you, Snow White! Now we must go to our mine.

6 гном : Be careful! Don’t let anyone in.

7 гном : Don’t open the door to anybody.

Snow White: I promise, my good friends. Good-bye and good luck!

Гномы хором: Good-bye!


    Смена декораций. Комната во дворце.


Stepmother:(заходит злая королева, садится за стол, пьет чай, глядится в зеркало):

How happy I am!

Snow White has died in the forest. (кокетливо , глядя в зеркало ): How beautiful I am! Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of us all?

Mirror ( голос за кадром ): With the seven dwarfs still alive, the fairest in the land, Snow White.

Stepmother ( зло бросая зеркало ): Shut up, shut up, dirty glass! I know what to do. I’ll poison her myself. Where is my magical red apple? Oh, here it is! How juicy and delicious it looks.

I’ll go to the forest. I must hurry now! ( поспешно встает , накидывает плащ , берет яблоко , уходит ).


    Смена декораций. Домик в лесу, Белоснежка сидит и вышивает.

Snow White: Oh, how happy I am! My dear dwarfs will come soon.

( раздается стук в дверь ) Oh, who is there? Come in, come in, please!

( входит мачеха в плаще с капюшоном ) Oh, who are you/

Stepmother: I’m an old woman. I want to drink. Give me some water, please!

Snow White: ( наливает в чашку воды , подает мачехе ): Here you are!

Stepmother: Thank you, good girl! You are so kind! Have the apple. It is so tasty. Try it!

Snow White: Thanks a lot! (откусывает яблоко) Ah! (падает на лавку)

Stepmother (откидывая капюшон с головы, радостно): Ha-ha-ha! She is dead! (уходит)


    Музыка. Приходят гномы.

1 гном : Oh, our dear Snow White is dead!

( гномы обступают Белоснежку )

2 гном : She is too beautiful to be buried in the cold earth.

3 гном: What shall we do?

(гномы сидят грустные вокруг Белоснежки)


    Выходит автор.

Story-teller: Suddenly a prince was riding nearby. He heard the dwarfs crying and came to


    Музыка. Въезжает на «лошади» принц.

Prince: Hello, my good men! Why are you crying?

4 гном : Our dear Snow White is dead (плачет ).

5 гном : You must kiss her to wake her up!

Prince: Oh, I’m ready to do it!

(встает на одно колено, целует Белоснежке руку)

Wake up, wake up, please!

Snow White ( просыпается , потягивается ): Oh, where I am?

Prince: You are safe with me. I cannot live without you!

Snow White: Oh, my prince, I’m so happy!

6 гном : Three cheers for Snow White and her Prince!

гномы хором : Hurrah! Hurrah! Hurrah!

(все артисты выходят на край сцены)


    Выходит рассказчик.


Story-teller: Very soon Snow White and her Prince got married and lived happily for f long, long time.

C1: Do you hear the music? To my mind, one of the rising stars of Wonderland is singing.

Песня Яхтонигова Камилла

King Lear: My dear daughters, I’m very old and tired. I can’t be the King of Britain any more. I want to divide the country into three parts and give one part to each of you. And you’ll be the queens of your parts. But first you must tell me how much you love me. Then I will know which of you must get the better part.

Goneril: Dear father, I love you very much. I love you more than my beauty, more than my life. No child loves his father more than I do.

Regan: If only you knew what you mean for me. You are the dearest man in my life. I can’t imagine myself without you.

King Lear: I’m very glad to hear that. And what would you like to tell me, Cordelia?

Cordelia: I don’t understand why my sisters say they love you more than anything else. They are married. Don’t they love their husbands? You are my father, and of course, I love you. But when I marry I’ll love my husband, too.

King Lear: Oh, it’s not the right thing you’ve told me! I’m disappointed. I don’t want to have such a daughter! You’ll get nothing! Go away!

C1: Our girls are going to recite some of his wonderful sonnets and get acquainted with there Russian translations by Marshak and Pasternak.

Чтение сонет Sonnet 66:

Tired with all these, for restful death I cry;

As, to behold desert a beggar born,

And needy nothing trimm’d in jollity,

And purest faith unhappily forsworn,

And gilded honour shamefully misplaced,

And maiden virtue rudely strumpeted,

And right perfection wrongfully disgraced,

And strength by limping sway disabled,

And art made tongue- tied by authority,

And folly doctor- like controlling skill,

And simple truth miscall’d simplicity,

And captive good attending captain ill:

Tired with all these, from these would I be gone,

Save that, to die, I leave my love alone.

The translation of the sonnet by B. Pasternak:

Измучась всем, я умереть хочу.

Тоска смотреть, как мается бедняк,

И как шутя живётся богачу,

И доверять и попадать впросак,

И наблюдать, как наглость лезет в свет,

И честь девичья катится ко дну,

И знать, что ходу совершенствам нет,

И видеть мощь у немощи в плену,

И вспоминать, что мысли замкнут рот,

И разум сносит глупости хулу,

И прямодушье простотой слывёт,

И доброта прислуживает злу.

Измучась всем, не стал бы жить и дня,

Да другу трудно будет без меня.

Sonnet 91

Some glory in their birth, some in their skill,

Some in their wealth, some in their bodies’ force;

Some in their garments, though new- fangled ill;

Some in their hawks and hounds, some in their horse;

And every humour hath his adjunct pleasure

Wherein it finds a joy above the rest.

But these particulars are not my measure;

All these I better in one general best.
Thy love is better than high birth to me,
Richer than wealth, prouder than garments’ cost,

Of more delight than hawks or horses be,

And having thee, of all men’s pride I boast;
Wretched in this alone, that thou mayst take

All this away, and me most wretched make.

Кто хвалится родством своим со знатью,

Кто силой, кто блестящим галуном,

Кто кошельком, кто пряжками на платье,

Кто соколом, собакой, скакуном.

Есть у людей различные пристрастья,

Но каждому милей всего одно.

А у меня особенное счастье-

В нём остальное всё заключено.

Твоя любовь, мой друг, дороже клада,

Почётнее короны королей,

Наряднее богатого наряда,

Охоты соколиной веселей.

Ты можешь всё отнять, чем я владею,

И в этот миг я сразу обеднею.

Sonnet 130:

My mistress’ eyes are nothing like the sun;

Coral is far more red than her lips’ red;

If snow be white, why then her breasts are dun;

If hairs be wires, black wires grow on her head.

I have seen roses damask’d, red and white,

But no such roses see I in her cheeks;

And in some perfumes is there more delight

Than in the breath that from my mistress reeks.

I love to hear her speak, yet well I know

That music hath a far more pleasing sound;

I grant I never saw a goddess go;

My mistress, when she walks, treads on the ground.

And yet, by heaven, I think my love as rare

As any she belied with false compare.

The translation of the sonnet by S. Marshak:

Её глаза на звёзды не похожи,

Нельзя уста кораллами назвать,

Не белоснежна плеч открытых кожа,

И чёрной проволокой вьётся прядь.

С дамасской розой, алой или белой,

Нельзя сравнить оттенок этих щёк.

А тело пахнет так, как пахнет тело,

Не как фиалки нежной лепесток.

Ты не найдёшь в ней совершенных линий,

Особенного света на челе.

Не знаю я, как шествуют богини,

Но милая ступает по земле.

И всё ж она уступит тем едва ли,

Кого в сравненьях пышных оболгали

C1: So our trip to Wonderland is coming to an end. We hope that you have liked it. The most important thing that connects all the people of our country is our friendship. So let’s live in friendship and peace!

Песня 2- ого класса «The more we are together»

В продолжение темы:
Женские

Цистит – является достаточно распространенным заболеванием мочеполовой системы. При цистите слизистая оболочка мочевого пузыря воспаляется. Женщины более подвержены такому...